GTranslate

Turkish Arabic English French German Italian Russian

Bandırma Dedektiflik Hizmetleri

Balıkesir Bandırma Dedektiflik Hizmetleri

Balıkesir ilinin hem Ege Denizi’ne hem de Marmara Denizi’ne kıyısı vardır. Bandırma ilçesi, Balıkesir’in Marmara Denizi kıyısında yer alan bir ilçesidir ve ilin nüfus bakımından üçüncü büyük ilçesidir. Bandırma ilçesinin 2014 nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu 145 bindir. Nüfusu her yıl düşük bir oranda artmakta olan ilçenin 2014 yılı verilerine göre, nüfus artış oranı yüzde birin üzerindedir.

Özel dedektiflik mesleğinin ülkemizde beklendiği şekilde gelişememesi, buna karşılık bu kadar sahte özel dedektiflik firmasının açılması ve dedektiflik yapmaktan çok insanları dolandırmaya çalışması, bir türlü çıkarılamayan özel dedektiflik yasası yüzündendir. Özel dedektiflik bürolarının kurulma ve faaliyete geçme kriterlerinin ve prosedürlerinin olmaması, faaliyetlerinin denetlenebilir olmaması, kadrolarındaki özel dedektiflerin niteliklerinin belirlenmemiş olması ve daha bir çok eksiklik, bu işi doğru dürüst yapmaya çalışan sorumluluk sahibi dedektiflik bürolarını zor duruma düşürmektedir.

Yasa taslağında özel dedektiflerin en az üç yıllık yüksek okulu mezunu olmaları koşulu bemimsenmiştir. Ancak Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği, bu yasa taslağı üzerinde yaptığı çalışmada bu koşulun en az dört yıllık yüksek okul mezunu olması şeklinde değişmesi gerektiğini önermiştir. Bugün bu yasa çıkmadığı için kendilerini özel dedektif olarak tanıtan kişilerin birçoğu yüksek okul mezunu bile değildir.

Şirketimiz TK Özel Dedektiflik ve Araştırma firmasında göre yapan özel dedektiflerin hepsi de dört yıllık yüksek okul mezunudurlar. Ayrıca şirketimizde çalışan özel araştırma görevlileri de yasa taslağında öngörüldüğü şekilde az lise veya dengi okul mezunudurlar.

Özel dedetektiflik yasasının artık bir an önce çıkarılması ve dedektiflik mesleğine kabul edilme, çıkarılma ve çalışma kriterlerinin tespit edilmiş ve uygulanıyor olması en büyük beklentidir. Bu şekilde bir yandan sahte veya korsan özel dedektiflik bürolarının faaliyetleri engellenmiş olacak, bir yandan da özel dedektiflik mesleği gelişebilecektir.

Bugün ağırlıklı olarak özel dedektiflik mesleğini seçenler, emniyet müdürleri, emniyet amirleri, Jandarma’da on beş yıl görev yapmış subaylar, Milli İstihbarat Teşkilatı’nda çalışan müdürler ve üst düzey görevliler, mülki idare amirleri, en az on beş yıl görev yapmış hakimler, avukatlar ve savcılardır.

Şirketimiz kadrolarında da bu özellikte dedektifler çalışmaktadır.

 

 

: