GTranslate

Turkish Arabic English French German Italian Russian

Çorum Özel Dedektiflik Hizmetleri

СНПЧ А7 Курск, обзоры принтеров и МФУ
Karadeniz Bölgesi Çorum Özel Dedektiflik Hizmetleri

Özel dedektiflik mesleği bu kadar tutulmaya başlanınca, insanlar özel dedektif olmanın yollarını aramaya başladılar. Acaba özel dedektif olmak için hangi okulları okumak gerekir, hangi akademik kariyer özel dedektiflik için uygundur? Aslına bakılırsa henüz kanunlaşmayan özel dedektiflik yasa taslağında, özel dedektif olmanın koşulları sayılırken eğitim konusuna da değinilmiştir. Yasa taslağına göre en az üç yıllık yüksek okulu mezunu olmak yeterlidir. Gerçi Özel Dedektifler, Danışmanlar ve Araştırmacılar Derneği bu konuda en az dört yıllık yüksek okul eğitimini öngörmüştür ama yasa hala çıkmadığı için uygulamada bir birlik yoktur. TK Özel Dedektiflik ve Araştırma firması da genel olarak devletin güvenlik birimlerinden kendi istekleri ile ayrılan veya emekli olan kişileri kadrosuna almaktadır.

Çorum, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında ve iç kısmın yer alan bir ilimizdir. MÖ 4000 yıllarına uzanan bir tarihe sahiptir. Hitit’lerin başkenti Hattuşaş bu ildedir. Hattuşaş ve Alacahöyük’te kazı çalışmaları hala sürmektedir. Bugün Çorum ilimizde de bir yandan özel dedektiflik hizmetleri talep edilirken, diğer yandan bu mesleğe girmek isteyen kişiler olmaktadır.

Bugün için yukarıda da bahsedildiği gibi uygulamada bir yasa yoktur ve bu yüzden özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin eğitimleri ile ilgili olarak bir sınırlama bulunmamaktadır. Böylesine başı bir durumun özel dedektiflik mesleğine zarar verdiği ortadadır.

Özel Dedektifler Derneği, tamamen kendi çabaları ile üniversitelerde özel dedektiflik konusunda seminerler vermekte, hatta üniversitelerin ders programlarına dedektiflik derslerinin alınması için çabalamaktadır. Bu çabalar sonuç vermeye başlayıca özel dedektiflik mesleği de hak ettiği yeri bulacaktır.

Çorum’un 2014 nüfus sayımına göre demografik yapısı şu şekildedir:

  • Şehrin nüfusu 527 bindir.
  • Şehrin nüfusu 2008 yılından bu yana giderek azalmaktadır. Şehrin yıllık nüfus azalış oranı yüzde 1’e yakındır.
  • Kilometrekareye düşen insan sayısı 41’dir.
  • En kalabalık ilçeleri, Merkez (276 bin), Sungurlu (52 bin), Osmancık (44 bin) ve İskilip (35 bin).

Etnik bakımdan, şehrin yüzde 90’ı Türk’tür. Halkın kalanını iseeşit oranda Kürtler ve Çerkesler oluşturmaktadır.

 

Dedektiflik mesleğinin eğitim yönü hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, şirketimize başvurabilirsiniz.

: