GTranslate

Turkish Arabic English French German Italian Russian

Niğde Özel Dedektiflik Hizmetleri

İç Anadolu Bölgesi Niğde Özel Dedektiflik Hizmetleri

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, ancak biraz gecikme ile, ülkemizde 1980’lerden sonra özel dedektiflik hizmetleri verilmeye başlanmıştır. İlk kurulan firmalar özel araştırma ve danışmanlık ismi ile kurulmuştur. 1994 yılında özel dedektiflik yasa taslağı ilk defa Meclis’te görüşülmüş ancak dönemin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamıştır. Bugün hala özel dedektiflik yasası çıkarılmış değildir. Ancak bu durum özel dedektiflik hizmetlerinin yasal olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu çerçevede TK Özel Dedektiflik ve Araştırma firması da hizmetlerini mevcut yasal düzenlemelere uygun şekilde sürdürmektedir.

Niğde, İç Anadolu Bölgesi’nin güneyinde yer alıyor. Halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ülkemizde en fazla elma ağacı burada bulunmaktadır. Ülkemizin insan sayısı bakımından küçük illerinden biri olan Niğde’de, özel dedektiflik bürolarından takip ve araştırma hizmetleri talep edilmektedir. Bu hizmetler yukarıda da değinildiği gibi, henüz dedektiflik mesleği ile ilgili bir yasa çıkmamış olsa da yine mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde yasal faaliyetlerdir.

Dedektiflik mesleğine özgü koşullarını, kriterlerini, ilkelerini ve çalışma yöntemlerini içeren bir yasa ihtiyacı her zaman bulunmaktadır. Yine de faaliyet göstermekte olan dedektiflik bürolarının hepsi de, başta anayasa olmak üzere, ticaret hukuku, medeni hukuk, idare hukuku, ceza hukuku, borçlar hukuku ve ilgili diğer bütün yasal düzenlemelere uygun hareket etmektedir. Bu açıdan faaliyetlerinin yasal olmadığı söylenemez. Ama bu durumdan, sahte veya korsan dedektiflik bürolarını hariç tutmak gerekir. Ayrıca Özel Dedektifler Derneği tarafından uygulamaya konulan Eik İlkeler ve Çalışma Kuralları Yönetmeliği de, bir yasa gücünde olmasa da özel dedektiflik faaliyetlerini bir düzene oturmuştur.

Niğde’nin 2014 nüfus sayımına göre demografik yapısı şu şekildedir:

  • Şehrin nüfusu 343 bindir.
  • Şehrin nüfusu 2008 yılından beri hemen hemen hiç değişmemiştir.
  • Kilometrekareye düşen insan sayısı 46’dır.
  • En kalabalık ilçeleri, Merkez (206 bin), Bor (61 bin), Çiftlik (28 bin) ve Ulukışla (21 bin).

Etnik bakımdan, şehrin yüzde 95’i Türk’tür. Kalan yüzde 5’i ise, Pomaklar, Boşnaklar, Çingeneler ve Kürtler teşkil etmektedir.

 

Bir nedenle bir takip veya araştırma hizmetine ihtiyaç duyulacak olursa, çekinmeden şirketimizi arayabilirsiniz.

: