GTranslate

Turkish Arabic English French German Italian Russian

İç Anadolu Özel Dedektiflik

İç Anadolu

 İç Anadolu Bölgesi, Anadolu’nun tam orta kısmında yer almaktadır ve bu yüzden Orta Anadolu Bölgesi de denir. Ülkemizin gelişmiş bölgeleri arasındadır. Başkent Ankara da bu bölgemizdedir. Ülkemizin tahıl ambarı olarak da kabul edilen İç Anadolu Bölgesi, yüzölçümü olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nden sonra ikinci büyük bölgemizdir. Burada coğrafi olarak oldukça düz araziler bulunduğundan ekili ve dikili alanlar geniş yer tutmaktadır.

Şirketimiz TK Özel Dedektiflik ve Araştırma firması, başkent Ankara’da ve bölgenin diğer il ve ilçelerinde yoğun bir faaliyet göstermektedir. Şirketimizde görevli özel dedektifler ve özel araştırma görevlileri çalışmalarında, duruma göre hem yeni teknolojileri hem de eski teknolojileri kullanmaktadır. Yeri geldiğinde talep edilen hizmetin özelliklerine göre GPS sistemi de kullanmaktadır, gittikçe kullanım alanları artan, uzaktan kumandalı insansız hava araçları, drone’lar da kullanmaktadır. Ancak şurası bir gerçek ki, özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin kullandıkları araçlar büyük bir değişim geçirmiştir. Eski filmlerde sıkça görüldüğü gibi ilk zamanlar özel dedektifler, özel araçlar içinden çevreyi gözetlerlerdi. Bugün ise, mikro kameralardan ve dinleme araçlarından sosyal medyaya kadar çok farklı teknolojiler gelişmiştir. Bunlara en son eklenen, uzaktan kumanda edilen insansız hava araçlarıdır (drone’lar). Havada uçurulan ve yerdeki insanları gözleyebilen bu yeni teknolojik ürünler, özel dedektiflerin işlerini de oldukça kolaylaştırmış durumda. Girilmesi zor olan bölgeler bile havadan izlenebilmektedir. Yine filmlerde bir gazete arkasına saklanan özel dedektifleri hatırlayın, işleri ne kadar zormuş.

Son günlerde maksadını aşan kullanımlar çoğalınca şimdi drone’ların kayıt altına alınması ve bir plaka verilmesi konuşuluyor. Ayrıca bu tür araçların kullanımı ile ilgili yasal düzenlemeler yapılması da gündemde. İnsansız hava araçları ile bir kimsenin haberi olmadan özel mülkünü gözlemlemek Anayasa ile korunan özel yaşama müdahale olarak kabul edilmektedir. Çünkü özel mülk üzerindeki hava sahası da özel mülke dahil sayılmaktadır.

Özel dedektiflerin ve özel araştırma görevlilerinin en çok önem verdiği etik ilke ise, Anayasa ve ilgili yasal düzenlemelerin sınırları içinde faaliyet göstermektedir. Henüz bir yasal düzenleme olmadığı için de bugüne kadar drone’lar kullanılıyordu ama, yakında bu araçlar ile kayıt yapmak yasa dışı kabul edilecek. Çünkü yerden görülmesi mümkün olmayan faaliyetleri havadan izlemek ve kaydetmek, özel yaşama müdahale sayılıyor.

Sonuç olarak özel dedektifler son teknolojik faaliyetleri takip etmek ve işlerine yarayacak cihazları tanımak ve kullanmak durumundadır. Aksi halde çağın gerisinde kalırlar. Ama herşeye rağmen bu cihazları kullanmak insanların kişisel mahremiyetlerine dokunmamalıdır. Hiçbir özel dedektif yasalara aykırı hareket edemez.

Şirketimiz TK Özel Dedektiflik ve Araştırma firmasında görev yapan özel dedektifler de bu ilkelere uymaktadır. Şirketimiz içimönemli olan, herşeye rağmen hizmet vermek değil, uluslararası çalışma ilkeleri ve prensipleri çerçevesinde hizmet vermektir.